Helppoja kappaleita kitaralla

kitaransoitto

Helppoja kappaleita kitaralla, jotka voi soittaa vain kolmea sointua käyttämällä. Opi soittamaan kappaleet askel askeleelta!

Kitaran soittaminen on harrastus, jossa riittää halutessaan tekemistä loppuelämäksi, mutta alkuun pääsee nopeasti. Akustista kitaraa on helppo kuljettaa mukana ja sen soittoa harjoitella melkeinpä missä vain. Hyvä lähtökohta kitaransoiton aloittamiseen on se, että tykkää kitaramusiikista. Täten motivaatio kappaleiden opetteluun löytyy kuin itsestään! Olen koonnut sinulle helppoja kitarakappaleita, joilla pääset nopeasti alkuun. Ripaus kärsivällisyyttä sekä malttia ja huomaatkin soittavasi kitaralla jo ensimmäisiä oikeita kappaleita!

Näitä helppoja kappaleita kitaralla voit soittaa akustisella kitaralla tai sähkökitaralla, plektralla eli soittolehdellä tai ilman. Kappaleiden harjoittelussa voidaan käyttää tabulatuureja tai avosointuja tai molempia.

Mikä on tabulatuuri kitaralla soitettaessa?

Tabulatuuri on kielisoittimille tarkoitettu soitto-ohje, josta käy ilmi kappaleessa soitetut äänet. Tabulatuureissa on esitettynä kitaran kielet viivastona ja soitettavia ääniä merkataan numeroilla, jotka viittavat siihen, mistä nauhavälistä soitetaan. Esimerkiksi numero 1 tarkoittaa, että soitetaan 1. nauhan välistä kitaralla kyseiseltä kieleltä. Numero 0 taas tarkoittaa, että kyseinen kieli soitetaan vapaana eli ei paineta mistään nauhan välistä.

Esimerkki 1

Tässä soitetaan kaksi kertaa vapaa G-kieli peräkkäin.

tabulatuuri 1

Esimerkki 2

Tässä soitetaan G-kielen 2. väli, vapaa G-kieli sekä 1. nauhan väli H-kieleltä.

Esimerkki 3

Tabulatuurissa merkattu ääni löytyy kitaran kaulalta seuraavasta kohdasta:

Kolme helppoa kappaletta kitaralla, jotka soveltuvat aloittelijoille

Seuraavaksi pääsemme soittamaan kolmea kappaletta. Ohjeistan sinua askel askeleelta.

Paljon onnea vaan -kappale kitaralla

Kokeile soittaa Paljon onnea vaan -kappaleen melodia oheisen tabulatuurin avulla. Etsi ensin äänet yksi kerrallaan. Kun äänet löytyvät ja ne soivat puhtaasti, voit muistella kappaleen melodiaa hyräilemällä ja imitoida rytmiä kitaralla.

Kappale noudattaa ¾ -tahtilajia eli yksi tahti koostuu kolmesta neljäsosanuotista. Ylemmällä rivillä on myös perinteinen nuottiviivasto, josta välittyy tarkat rytmit ja nuottien kestot.

Kappaleessa on kahdeksasosa-, neljäsosa- ja puolinuotteja sekä yksi neljäsosa- ja puolinuottitauko.

Toinen aloittelijalle soveltuva kitarakappale: Smoke On The Water

Ohessa Smoke On The Water -kappaleen riffi esitettynä tabulatuurein. Ylempi rivi on helpotettu versio ja alempi on normaali versio. Opettele ensin helpotettu versio.

Klikkaa tästä YouTubeen Deep Purple: Smoke On The Water ja hyödynnä YouTuben toistonopeuden säätömahdollisuutta. Laita ensin 0.75x -nopeudelle ja soita mukana. Kun kappaleen riffi luonnistuu, laita normaalille toistonopeudelle.

Mikä on sointu ja miten soitan sointuja kitaralla?

Sointu on kahden tai useamman sävelen muodostama ääni. Kitaralla sointuotteita voidaan merkata sointudiagrammeilla.

X = kieltä ei soiteta

0 = kieli soitetaan vapaana

musta ympyrä = painetaan sormella

Ohessa C-duuri sointudiagrammi sekä valokuva kitaran kaulasta, jossa esitettynä sama sisältö:

Chuck Berryn kappaleessa You Never Can Tell on säkeistössä vain kaksi sointua; C-duuri ja G-duuri. Harjoittele sointuvaihdokset sujuvaksi, jotta ehdit soittamaan ja vaihtamaan ne kappaleen mukana lennosta.

Etsi kappale YouTubesta, Spotifystä tai muusta suoratoistopalvelusta ja soita mukana. Ohessa sanat ja sointumerkit niissä kohdissa milloin soitat soinnun. Soinnut alkavat alkusoiton jälkeen!

Säkeistö 1:

     C

It was a teenage wedding, and the old folks wished them well.

                                                   G

You could see that Pierre did truly love the mademoiselle.

And now the young monsieur and madame have rung the chapel bell,

                                                                 C      G

’C’est la vie’, say the old folks, it goes to show you never can tell.

Säkeistö 2:

(G)             C

They furnished off an apartment with a two room Roebuck sale.

                                                      G

The coolerator was crammed with TV dinners and ginger ale.

But when Pierre found work, the little money comin’ worked out well.

                                       G                          C     G

’C’est la vie’, say the old folks, it goes to show you never can tell.

Ja niin edelleen!

Billie Eilishin kappale Therefore I Am -kappaletta voi soittaa myös vain kahdella soinnulla: D-molli & A7.

Soita sointuja kertosäkeen mukana!

              Dm

I’m not your friend or anything

                                 A7

Damn, you think that you’re the man                    

I think, therefore, I am

               Dm

I’m not your friend or anything

                                 A7

Damn, you think that you’re the man             

I think, therefore, I am

Nyt kun olet päässyt soittamaan helppoja kappaleita kitaralla ja tunnet sointudiagrammit sekä tabulatuurit, sinun on helppo jatkaa soittamista oma-aloitteisesti.

Internet on täynnä tabulatuurisivustoja (esimerkiksi Ultimate Guitar -sivusto) ja YouTubessa on paljon opetusvideoita. Jos sinulla tulee mieleen joku kappale, jonka haluaisit oppia, kirjoita YouTuben hakukenttään kappaleen nimi sekä “lesson” ja usein sieltä sitten löytyykin erilaisia opetusvideoita.

Myös soittotunnit ovat fiksu tapa jatkaa säännöllistä soittimen harjoittelua sekä saada palautetta ja vinkkejä omaan soittamiseen. Demossa voi opiskella kitaransoittoa joko yksityistunnilla, ryhmässä tai bänditunneilla. Lue täältä lisää!

Terkuin Benjami-kitaraope