Helsinki – Musiikkikoulu Demo

Helsinki

Opetus alkaa syyslukukaudella viikolla 35 ja kevätlukukaudella viikolla 2.

Opetuspisteemme Helsingissä lukuvuonna 2020–2021:

  • Itäkeskus, Itäkeskuksen koulu (Olavinlinnanpolku 1)
  • Jätkäsaari, oma toimitila (Saukonpaadenranta 4 I)
  • Kaisaniemi, Kaisaniemen ala-asteen koulu (Puutarhakatu 1) – UUSI
  • Kulosaari, Kulosaaren ala-asteen koulu (Kyösti Kallion tie 1)
  • Laakso, Helsingin Rudolf Steiner -koulu (Lehtikuusentie 6)
  • Ruoholahti, Ruoholahden ala-asteen koulu (Santakatu 6)
  • Tapanila 1, Hiidenkiven koulu (Rajatie 7)
  • Tapanila 2, Tapanilan Urheilukeskus (Hiidenkiventie 21)
  • Töölö, Taivallahden peruskoulu (Eteläinen Hesperiankatu 38)
  • Vallila, Vallilan ala-asteen koulu (Hämeentie 80)

HUOM! Yksityis- ja parituntien osalta ilmoitetaan kyseisen instrumentin koko opetusaika kyseisenä iltana. Oppitunnin kesto on 20–60 minuuttia.

Ryhmätuntien tasot

  • alkeet: ei aikaisempaa kokemusta
  • alkeisjatko: opiskellut noin vuoden ko. instrumenttia
  • jatko: opiskellut vähintään kaksi vuotta ko. instrumenttia

ItäkeskusJätkäsaariKaisaniemiKulosaariLaaksoRuoholahtiTapanila 1Tapanila 2TöölöVallila

ITÄKESKUS / Itäkeskuksen koulu

MAANANTAI (Mikko Kuorikoski)

17.00–17.50  Soitinstartti, 7–9-vuotiaat
18.00–19.00  Bändiopetus, koululaiset (alkeet)
19.00–20.00  Bändiopetus, nuoret (alkeet)

TIISTAI  (Jere Lilja)

16.00–17.30  Kitara / ukulele, yksityis- ja pariopetus (20–60 min. oppitunti)
17.35–18.25  Kitararyhmä, nuoret (jatko)
18.30–20.30 Kitara / ukulele, yksityis- ja pariopetus (20–60 min. oppitunti)

JÄTKÄSAARI / Saukonpaadenranta

TIISTAI (Elina Haavisto)

19.20–20.10 Soitinstartti, 7–9-vuotiaat

TORSTAI (Heikki Honkanen)

15.00–16.00  Bändiopetus, koululaiset (jatko)
16.00–17.00  Bändiopetus (jatko)
18.20–19.20  Bändiopetus (jatko)

PERJANTAI (Tiina Heikkinen)

16.30–17.30  Popkuoro, koululaiset
17.30–18.00  Laulu / laulu & piano, yksityis- ja pariopetus (20-30 min. oppitunti)
18.00–18.50  Lauluryhmä, aikuiset (alkeet)
19.00–21.00  Laulu / laulu & piano, yksityis- ja pariopetus (20-60 min. oppitunti)

KAISANIEMI / Kaisaniemen ala-asteen koulu

KESKIVIIKKO (Joonas Kaselius)

17.00–17.50  Kitararyhmä, koululaiset (alkeet)
18.00–21.00 Kitara, yksityis- ja pariopetus (20-60 min. oppitunti)

KULOSAARI/Kulosaaren ala-asteen koulu

TORSTAI (Tiina Heikkinen)

16.00–17.30  Laulu / laulu & piano / piano (alkeet), yksityis- ja pariopetus (20-60 min. oppitunti)
17.30–18.30  Popkuoro, koululaiset
18.30–21.00  Laulu / laulu & piano/ piano (alkeet), yksityis- ja pariopetus (20-60 min. oppitunti)

LAAKSO / Helsingin Rudolf Steiner -koulu

MAANANTAI (Kata Vuoristo)

16.30–21.00  Laulu / laulu & piano / piano (alkeet), yksityis- ja pariopetus (20-60 min. oppitunti)

TIISTAI (Kata Vuoristo)

16.30–21.00  Laulu / laulu & piano / piano (alkeet), yksityis- ja pariopetus (20-60 min. oppitunti)

KESKIVIIKKO (Ville Suorsa)

15.50–16.50  Bändiopetus, nuoret (jatko)
16.55–17.55  Bändiopetus, koululaiset (jatko)
18.00–19.00  Bändiopetus, koululaiset (alkeet)

TORSTAI  (Sanni Tuomi)

19.20–20.10  Soitinstartti, 7–9-vuotiaat

RUOHOLAHTI / Ruoholahden ala-aste

MAANANTAI (Sini-Maaria Virolainen)

16.00–18.00 Laulu / laulu & piano, yksityis- ja pariopetus (20–60 min. oppitunti)
18.00–19.00 Popkuoro
, nuoret
19.15–20.05  Lauluryhmä, aikuiset (alkeisjatko)
20.10–21.00 Laulu / laulu & piano, yksityis- ja pariopetus (20–60 min. oppitunti)

TIISTAI (Sami Karjalainen)

16.00–18.00 Kitara / ukulele, yksityis- ja pariopetus (20–60 min.  oppitunti)
18.00–18.50 
Soitinstartti, 7–9-vuotiaat
19.00–20.00  Bändiopetus, aikuiset (alkeet, joka viikko)
20.00–21.00 Kitara / ukulele, yksityis- ja pariopetus (20–60 min. oppitunti)

TAPANILA / Hiidenkiven koulu

MAANANTAI (Joonas Leppänen)

16.00–17.30 Rummut, yksityis- ja pariopetus (20–60 min.  oppitunti)
17.30–18.20
Soitinstartti, 7–9-vuotiaat
18.30-21.00 Rummut, yksityis- ja pariopetus (20–60 min.  oppitunti)

KESKIVIIKKO (Vilma Räikkönen)

16.05–16.55  Harmonikkaryhmä, koululaiset (alkeet)
17.00–19.00  Harmonikkaopetus 
19.00–19.50  Soitinstartti, 7–9-vuotiaat
* kysy harmonikan yksityisopetusaikoja asiakaspalvelusta

TORSTAI/luokka 1 (Jenny Räisänen)

15.00–18.00 Laulu / laulu & piano, yksityis- ja pariopetus (20–60 min. oppitunti)
18.00–19.00
Popkuoro, koululaiset
19.00–20.30 Laulu / laulu & piano, yksityis- ja pariopetus (20–60 min. oppitunti)

TORSTAI/luokka 2 (Niina Koskenniemi)

16.00–21.00 Piano, yksityis- ja pariopetus (20–60 min.  oppitunti)

PERJANTAI

16.00–21.00  Kitara- ja bändiopetus 

TAPANILA / Tapanilan Urheilukeskus

MAANANTAI (Laura Ikonen)

15.00–17.30 Kantele, yksityisopetus
19.15–20.00 Kantele, yksityisopetus
17.30–18.20
Kanteleryhmä, nuoret (jatko)
18.25–19.15  Kanteleryhmä,
koululaiset (jatko)

TORSTAI (Heikki Hänninen)

16.30–17.30 Bändiopetus, koululaiset (alkeet)
17.35–17.35 Bändiopetus, koululaiset (jatko)
18.50–19.50 Bändiopetus, nuoret (jatko)

PERJANTAI (Ella Isotalo)

15.00–20.30 Viulu, yksityis- ja pariopetus (20-60 min. oppitunti)

TÖÖLÖ / Taivallahden koulu

TIISTAI (Joonas Leppänen)

16.00–21.00 Piano / rummut, yksityis- ja pariopetus (20–60 min. oppitunti)

KESKIVIIKKO (Mikko Enqvist)

Huom! Koulupäivän päätteeksi bändikerho ja kitarakerho koulun oppilaille (1–4 lk). Lisätietoja löydät täältä.

16.00–21.00 Kitara / ukulele, yksityis- ja pariopetus (20–60 min. oppitunti)

TORSTAI (Ella Isotalo)

16.00–17.30 Viulu, yksityis- ja pariopetus (20-60 min. oppitunti)
17.30–18.20 Viuluryhmä, koululaiset (alkeet)
18.30–19.20 Soitinstartti, 7–9-vuotiaat
19.30–21.00 Viulu, yksityis- ja pariopetus (20–60 min. oppitunti)

VALLILA / Vallilan ala-asteen koulu

MAANANTAI (Ville Suorsa)

17.00–19.00 Kitara / ukulele, yksityis- ja pariopetus (20–60 min. oppitunti)
19.00–19.50 Kitararyhmä, aikuiset (alkeet)
20.00–21.00 Kitara / ukulele, yksityis- ja pariopetus (20–60 min. oppitunti)

KESKIVIIKKO (Ella Isotalo)

17.00–21.00 Viulu, yksityis- ja pariopetus (20-60 min. oppitunti)